Ciné-Café „Timbuktu“ Abderrahmane Sissako (2014)

Ciné-Café „Timbuktu“ Abderrahmane Sissako (2014)

Během týdne Frankofonie, Vás Francouzská aliance v Brně zve na promitání francouzsko malijského filmu Timbuktu režiséra Abderrahmane Sissako.

Délka : 1:40min. Ve FR znění s anglickými titulky . Vstup volný. Jako obvykle se můžete těšit na čaj i popcorn.

Synopse :
Timbuktu zcela ztichlo, ulice jsou prázdné, dveře domů zavřené, sousedé se neschází na besedu, dokonce je zakázáno kouřit. Nedaleko města ovládaného skupinou islámských fundamentalistů žije poklidně na dunách Kidane s ženou Satimou, dcerou Toyou a 12letým Issanem, který se stará o stádo krav. Zdánlivý klid jejich života je narušen ve chvíli, kdy Kidane omylem zabije rybáře Amadoua a musí čelit nově zavedeným pravidlům.

Ve vizuálně uhrančivém a sugestivním filmu zvolil Sissako svébytný styl vyprávění, ve kterém mísí absurdní humor s tragickými momenty. Spojil zkušené herce (často v záporných rolích) s neherci a podal nekompromisní svědectví o náboženském fanatismu, zlobě a touze po moci. Film je volně inspirován skutečnou událostí, kdy v roce 2012 došlo v městečku Aguelhok k ukamenování muže a ženy proto, že spolu žili a měli děti, aniž byli řádně sezdáni, a byl právem s velkým ohlasem uveden na MFF v Cannes v hlavní soutěži.