Dny Afriky v Brně 2018

Dny Afriky v Brně 2018

Alliance Française Brno pořádá ve dnech 22.- 31. 5. Dny Afriky v Brně (Mezinárodní den Afriky se celosvětově slaví 25. 5.).

Ke stažení:

úterý 22. 5. v 19:30 hod.
projekce filmu„Aujourd’hui“
Francie/Senegal, 2012
Režie: Alain Gomis
Synopsis: Mladý Satché ví, že mu zbývá poslední den života. Z USA, kde žil, se vrací do rodného Senegalu, aby se svými blízkými přivítal přicházející smrt. Hlavní roli Satché ztvárnil hip-hopový hudebník a básník Saul Williams. Tento afro-americký představitel „spoken word“ přesto ve své filmové roli takřka celou dobu nepromluví. I tak je film Aujourd’hui silnou uměleckou výpovědí.
Film byl nominován na cenu Zlatého medvěda na festivalu Berlinale 2012.
Další informace o filmu zde.
Film bude promítán v rámci Kinokavárny Alliance Française (ve francouzském znění s anglickými titulky).
Místo konání: Alliance Française Brno, Moravské nám. 15

čtvrtek 24. 5. v 17:00 hod.
Setkání s poezií konžsko-francouzského spisovatele Caya Makhélé v překladech studentů Gymnázia Matyáše Lercha v Brně.
Překlad básní obsažených ve sbírce Murmures d’Afrique/Šepoty Afriky (která vyšla v bilingvním francouzsko-českém vydání) je výsledkem překladatelského projektu organizátorů festivalu Tvůrčí Afrika, kterého se zúčastnili studenti francouzštiny na gymnáziích v Brně, Hradci Králové a v Praze. Odbornou porotu, která posuzovala překlady básní do češtiny, tvořili překladatelka a vysokoškolská pedagožka na Ústavu translatologie FF UK v Praze Jovanka Šotolová, básník Petr Borkovec a překladatel a režisér Julek Neumann.
České překlady uvedou jejich autoři, studenti Gymnázia Matyáše Lercha v Brně. Akci bude moderovat profesorka gymnázia Mgr. Zuzana Cihlářová.
Více o tomto překladatelském projektu se dozvíte zde.
Místo konání: Literární kavárna, knihkupectví Academia, Náměstí Svobody 13, Brno

úterý 29. 5. v 17:00 hod.
Alliance Française Brno, Moravské nám. 15
Přednášku o současné frankofonní africké literatuře na téma „Černý humor černé Afriky“ přednese odborný asistent na Ústavu románských jazyků a literatur FF MU v Brně Mgr. Petr Vurm, Ph.D., jehož předmětem odborného zájmu je současná africká, francouzsky psaná literatura. Přednáška se bude konat v češtině s ukázkou z děl autorů (francouzsky s překladem do češtiny).
Místo konání: Alliance Française Brno, Moravské nám. 15

čtvrtek 31. 5. v 17:00 hod.
Alliance Française Brno, Moravské nám. 15
Akce pro ty, kteří mají rádi kvalitní kávu, africké sladkosti a kteří podporují fair trade a mají zájem dozvědet se více o adopci na dálku. Prezentace projektů Bwindi Coffee a Bwindi Orphans. Součástí prezentace je také ochutnávka kávy od farmářů z Ugandy.
Místo konání: Alliance Française Brno, Moravské nám. 15

Na všechny akce Dnů Afriky v Brně je vstup zdarma.