Dny frankofonie 2021

Dny frankofonie 2021

Březen je již tradičně měsícem, kdy se slaví Mezinárodní den frankofonie (20. 3.).

Společně s Mezinárodní organizací frankofonie, Velvyslanectvím Francouzské republiky v Praze, Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, zahraničními ambasádami v ČR, Francouzským institutem v Praze, partnerskými Alliances Françaises a dalšími institucionálními i neformálními partnery vás zveme na 22. ročník Dnů frankofonie. Pro všechny zájemce o francouzskou a frankofonní kulturu jsou připraveny rozmanité akce na oslavu frankofonie: soutěže, workshopy, čtení, přednášky...

Letos se Dny frankofonie konají 100% online!

>>> KOMPLETNÍ PROGRAM <<<

Vybrali jsme pro vás tyto akce!


Zveme vás každou středu od 3. do 31. března vždy v 16 hodin na cestu po literární frankofonii, kterou můžete absolvovat z pohodlí svého domova: od Guyany přes Maroko a Haiti až do Mauritánie. Čtení bude probíhat ve francouzštině prostřednictvím platformy ZOOM. Úryvky z knih budou číst zaměstnanci Francouzského institutu v Praze a některé z Alliances Françaises v České republice.

Pozor, počet míst je omezen! Pro ty, na které se nedostane, máme ale dobrou zprávu: z tohoto čtení bude pořízen záznam, který bude možné zhlédnout na našich sociálních sítích.

Více informací a rezervace vašeho místa k poslechu ZDE. Po zaregistrování obdržíte e-mailem odkaz na ZOOM.


Už jste někdy zkoušeli psát básně? Nebojíte se vyjít se svojí poetickou „kůží na trh“? Pokud
máte účet na Instagramu a chuť zaveršovat si ve francouzštině, jste na správném místě. Zúčastněte se happeningové básnické soutěže!

Napište báseň ve formě haiku (francouzsky) na téma L’air du temps, která bude obsahovat jedno z následujících slov:

aile (podst. jm.) / allure (podst. jm.) / buller (sloveso) / chambre à air (podst. jm.) / décoller (sloveso) / éolien (příd. jm.) / foehn (podst. jm.) / fragrance (podst. jm.) / insuffler (sloveso) / vaporeux (příd. jm.)

Dejte post na Instagram a přidejte hashtag #poesieairdutemps2021 a označte všechny Alliances Françaises v České republice:

@afbrno
@afjiznicechy
@afplzen
@alliance_francaise_ostrava
@alliancefrancaiseliberec
@afpardubice

Tato soutěž je inspirována letošním ročníkem akce Dis-moi dix mots propagující francouzský jazyk.

Podívejte se také na tuto upoutávku a přečtěte si podmínky soutěže (dokument ve francouzštině).

Soutěž potrvá do 20. března.


Objevte krásy francouzského jazyka netradičně prostřednictvím diktátu. Letošní Dny Frankofonie nabídnou dvě kategorie:

  • tout public (široká veřejnost): úterý 9. 3. v 18.00 hod.
  • junior (mládež): úterý 23. 3. v 11.00 hod.

Diktovat se bude přes ZOOM. Psát se bude rukou se zapnutou kamerou na vašem počítači, tabletu nebo smartphonu. Po skončení diktátu budete mít několik minut na jeho odeslání.

Vítězové z regionálního kola se utkají v celostátním online francouzském diktátu ve středu 30. března.

Více informací ZDE pro kategorii Tout public.
Více informací ZDE pro kategorii Junior.

>>> PROGRAM DALŠÍCH AKCÍ <<<

Co je to frankofonie...?

Frankofonie znamená také...
... 300 milionů francouzsky hovořících osob
... 88 států a vlád
... 1,2 miliardy obyvatel
... 16 % světového bohatství

Termín „frankofonie“ se poprvé objevil kolem roku 1880, kdy jej francouzský geograf Onésime Reclus použil pro označení osob a zemí hovořících francouzsky.

Otcové zakladatelé institucionální Frankofonie (básník a prezident Senegalu Léopold Sédar Senghor, tuniský prezident Habib Bourguiba, nigerský prezident Hamani Diori a kambodžský král Norodom Sihanouk) si přáli využít francouzský jazyk jako nástroj solidarity, rozvoje a sblížení národů. Dvacátého března 1970 v Niamey podepsali smlouvu, která dala vznik Agentuře pro kulturní a technickou kooperaci (Agence de coopération culturelle et technique, ACCT). Projekt frankofonie se stále vyvíjel, v roce 1998 vznikla Mezivládní agentura Frankofonie (Agence intergouvernementale de la Francophonie), ze které se v roce 2005 vyvinula Mezinárodní organizace Frankofonie (Organisation internationale de la Francophonie).

Dnes Mezinárodní organizaci Frankofonie tvoří 88 členských, přidružených či pozorovatelských států a vlád. V čele organizace stojí generální tajemnice Frankofonie, paní Louise Mushikiwabo, kterou zvolily hlavy států a vlád během XVII. Summitu Frankofonie v Jerevanu v roce 2018. Příští summit se bude konat na konci tohoto roku v Tunisku na ostrově Djerba.

Dnes je francouzský jazyk silným spojovacím článkem solidarity a mnoha forem spolupráce. Francouzština je třetím obchodním jazykem na světě a společně s angličtinou jsou to jediné dva jazyky, kterými se hovoří na všech kontinentech. Francouzský jazyk je také jazykem tvorby a inovace. Ekonomie, vědy a informační společnost jsou každodenně koncipovány a promýšleny ve francouzštině. Francouzský jazyk je rovněž právnickým jazykem, jazykem vzdělávání, sdílení znalostí, mediace a výzkumu. Frankofonie jedná ve prospěch mnohojazyčnosti a multilateralismu pro všechny, kdo smýšlejí a hovoří o světě ve francouzštině.