Dny frankofonie 2022

Dny frankofonie 2022

Dvacátý březen se slaví jako Mezinárodní den frankofonie.

V rámci 23. ročníku Dnů frankofonie v České republice pro vás Alliance Française Brno společně s dalšími partnery připravili program s cílem představit rozmanitost frankofonie: soutěže, debaty, čtení pro děti, promítání filmů, ochutnávky specialit ad.

Kompletní program >>>ZDE.

Věděli jste, že Česká republika má od r. 1999 status pozorovatelské země v Mezinárodní organizaci frankofonie? Více zde...

Program Dnů frankofonie 2022 v Brně

15. 3. - Frankofonní diktát pro VEŘEJNOST

18:00 hod. (online) - regionální kolo
!!!Registrace do 7. 3.!!!
>>> více informací a registrace


21. 3. - Frankofonní diktát pro ŠKOLY

11:00 hod. (online) - regionální kolo
!!!Registrace do 14. 3.!!!
>>> více informací a registrace


19. - 20. 3. – Víkend animovaných filmů pro děti

sobota 19. 3.

Kino Art, Cihlářská 19

O myšce a medvědovi
14:30 hod. (Malý sál)
Francie, Belgie, Lucembursko (2012)
79 min.
Režie: Stéphane Aubier, Vincent Patar, Benjamin Renner
Hrají: Lambert Wilson, Jacques Ciron, Forest Whitaker, Mackenzie Foy
Česky
>>> více o filmu
>>> koupit lístky

V obyčejném medvědím světě jsou medvědi vážní a zamračení. Medvěd Ernest je jiný. Je hudebník, rád by byl veselý, jenže je chudý a často hladový. Při hledání něčeho k snědku chytí malou myšku Celestinu, která utekla ze svého podzemního myšího světa. Aby Celestina neskončila v Ernestově prázdném žaludku, uzavře s ním dohodu. Když ji nesní, ukáže mu místo, kde může získat spoustu čokolády, bonbónů a těch nejlepších sladkostí. Ani jeden z nich ještě netuší, že se tak dostanou na stopu chamtivých medvědích manželů, kteří si přivydělávají tím, že cukrovinkami záměrně kazí medvědím dětem zuby. To, co začalo mezi bručounským Ernestem a upovídanou Celestinou jako pouhá dohoda, přerůstá v neobvyklé přátelství a přes všechny rozdíly se z nich stává nerozlučná dvojice. Aby odhalili velké cukrovinkové spiknutí, budou potřebovat pomoc z myšího i medvědího světa. Podaří se jim překonat předsudky ostatních a oba světy spřátelit?


Kirikou
15:00 hod. (Velký sál)
Francie, Belgie, Lucembursko (1998)
71 min.
Režie: Michel Ocelot
Hrají: Tabata Ndiaye, Awa Sene Sarr, William Nadylam, Robert Liensol
Ve francouzském znění s českými titulky
>>> více o filmu
>>> koupit lístky

Kirikou se touží dostat z matčina lůna co nejdříve na svět. Jenomže tam se ukáže, že jeho africká víska je v moci zlé a krásné čarodějnice Karaby, která vysušila studny a odvedla neznámo kam všechny muže. Kirikou se vydává do hor za mudrcem, aby odhalil slabou stránku čarodějnice.


Princova cesta
16:15 hod. (Malý sál)
Francie (2019)
77 min.
Režie: Jean-François Laguionie, Xavier Picard
Hrají: Enrico Di Giovanni, Thomas Sagols, Gabriel Le Doze, Marie-Madeleine Burguet
Česky
>>> více o filmu
>>> koupit lístky

Když při jedné ze svých procházek po pobřeží objeví mladý opičák Tom bezvládného a zraněného starce, netuší, jak velké tajemství před ním leží. Prošedivělý muž je princem, který pochází z neznámého kontinentu. Mezi ním a mladíkem se začne odvíjet překvapivé přátelství. V Tomově světě, z něhož se vytratila radost, nadšení i smysl pro dobrodružství působí pošetilý starý princ jako zjevení, které ale ne všichni vítají s nadšením. Dva přátele čeká magická cesta za poznáním, která vede skrze podivuhodné velkoměsto až do neprobádaných hlubin lesa…


neděle 20. 3.

Kino Art, Cihlářská 19

Dilili v Paříži
14:30 hod. (Malý sál)
Francie (2018)
95 min.
Režie: Michel Ocelot
Hrají: Prunelle Charles-Ambron, Enzo Ratsito, Natalie Dessay, Elisabeth Duda
Česky
>>> více o filmu
>>> koupit lístky

Půvabný animovaný příběh Dilili v Paříži je dalším filmem z dílny uznávaného francouzského animátora Michela Ocelota. Skrze dobrodružství malého děvčátka přiblíží malým divákům dobu „Belle Époque“, tak zvané Krásné časy v dějinách Francie, známé z plakátů Alfonse Muchy. Odvážná Dilili spolu se svým kamarádem Orelem jde po stopách spolku, který stojí za únosy dívek v Paříži. Během svého pátrání navštíví mladí hrdinové mimo jiné i slavný kabaret Moulin Rouge a potkají řadu významných osobností té doby - od vědkyně Marie Curie, přes malíře Picassa, Moneta či Renoira až ke spisovateli Marcelu Proustovi. Každý z nich poskytne malým detektivům pomocnou ruku či nápovědu. Dostanou se na pozoruhodná místa, do tajemného případu se prolne magie, a na jeho konci se tradičně střetne dobro se silami temna. (Film Europe)


Adama
15:00 hod. (Velký sál)
Francie (2015)
82 min.
Režie: Simon Rouby
Hrají: Azize Diabaté, Abdoulaye, Pascal N’Zonzi, Oxmo Puccino, Peter Onorati
Ve francouzském znění s českými titulky
>>> více o filmu
>>> koupit lístky

Celovečerní debut Simona Roubyho se odehrává v roce 1916 a zachycuje válečné dění z pohledu dvanáctiletého afrického chlapce. Ten zpočátku žije idylickým životem v odlehlé západoafrické vesnici, které se začínající válka vůbec nedotýká. Zdejší vesničané považují vnější svět za „zemi duchů," která dychtí jen po válce a násilí, a proto se tam vůbec nepouští. Vesnice je navíc chráněna ze všech stran útesy, jež tvoří uzavřený svět. Adamův starší bratr Samba ale náhle po nepodařeném iniciačním rituálu vesnici opouští a jako voják se vydává na frontu. Adama, ochromený strachem o bratra a zároveň přemožený nezvladatelnou zvědavostí, jaký asi je ten vnější svět, se vydává za ním. Strastiplná cesta ho zavede až do Evropy, přímo doprostřed válečného dění. Protiválečný snímek se zajímavým příběhem, plným různých zvratů, naléhavě ukazuje, jak se poezie dětství může v okamžiku změnit v hrůzostrašnou zkušenost. Po výtvarné stránce pracuje zajímavě s možnostmi realistické 3D animace, která prošla poměrně důkladnou stylizací, v kombinaci s animací písku a dalšími technikami.


Až na severní pól
16:15 hod. (Malý sál)
Francie, Dánsko (2016)
81 min.
Režie: Rémi Chayé
Hrají: Christa Théret, Féodor Atkine, Thomas Sagols, Antony Hickling
Česky
>>> více o filmu
>>> koupit lístky

1892, Rusko. Patnáctiletá Saša se trápí, protože se její milovaný dědeček polárník Olukin nevrátil ze své poslední expedice na Severní pól. Saša – přestože její rodiče už jí plánují svatbu – se rozhodne dědečka nalézt a vypraví se sama na nebezpečnou výpravu. Kouzelný francouzský snímek je natočen tradiční 2D animací a doprovázený podmanivou hudbou.

22. 3. - Marocký večer v Pomezí klubu

19:00 hod.
Pomezí klub, Kounicova 7

Ochutnávka marockých specialit
Projekce filmu - Sur la planche
Maroko (2010)
106 min.
Režie: Leïla Kilani
Hrají: Soufia Issami, Mouna Bahmad, Nouzha Akel, Sara Betioui
Ve francouzském znění s anglickými titulky

„Nekradu, jenom pokrývám svoje náklady. Nevykrádám, jenom si beru zpět, co mi patří. Nefalšuji, jenom obchoduji. Nejsem prostitutka, jenom se nabízím.“ Toto je životní krédo mladé Badie, která sní v průmyslové zóně svůj sen o lepší budoucnosti. Sen dělnice, která pracuje v obrovské továrně s krevetami v marockém přístavním městě Tanger. Spolu s dalšími třemi dívkami se nebojácně vrhá do opojného, leč nebezpečného nočního kolotoče. Podaří se jim vysvobodit ze světa omezeného existenčními otázkami, které je pronásledují…?


23. 3. – Québec známý a neznámý

17:00 hod.
Knihkupectví Academia Brno, Náměstí Svobody 13

Známé i méně známé reálie o frankofonní provincii Québec (Kanada) představí a doprovodí autentickými fotografiemi Mgr. Martin Růžička, Ph.D., který se tomuto regionu věnuje dlouhodobě ve své badatelské činnosti i soukromých aktivitách a několik let zde žil. Přednáška je určena pro širokou veřejnost a přiblíží zajímavá místa, zvyky a život v této největší provincii Kanady.

Vstup volný


24. 3. – Degustace francouzských vín

18:00 hod.
vinný bar Franck&Thierry, Kopečná 46

Vinný bar Franck&Thierry připravil speciálně pro Dny frankofonie degustaci 6 vzorků vybraných vín, které dováží přímo od vinařů z Francie.

Řízenou degustaci povede Thierry Defer (česky nebo francouzsky dle přání účastníků akce).

Cena: 450 Kč/osoba

Nutná rezervace předem na laconserverie@me.com.

26. 3. – Dezerty z francouzského bistra

cukrářský workshop
16:00 hod.
Cukrovinky Republika, Palackého třída 95 (spojení MHD: tramvaj 1 a 6, zastávka Semilasso)

Chcete si prakticky vyzkoušet recepty na tradiční francouzské dezerty, které se servírují po celé Francii? Lektorka a majitelka brněnské provozovny Cukrovinky Republika Romana Zubalová vás zasvětí do tajů francouzského cukrářství...

Recepty:

  • Crème brûlée
  • Mousse au chocolat
  • Moelleux au chocolat

Přípravu všech tří dezertů zvládne i naprostý začátečník. Workshop potrvá cca 1,5 až 2 hodiny.

Cena: 450 Kč/osoba

Kapacita omezena na 6 osob.

Nutná rezervace předem na objednavky@cukrovinkyrepublika.cz.