Exposition - FLUCTUAT NEC MERGITUR

Exposition - FLUCTUAT NEC MERGITUR

Zveme vás na vernisáž fotografií, koláží a ilustrací Jána Juhaniaka - FLUCTUAT NEC MERGITUR.

čtvrtek 16. 9. 2021
17.00 hod.
Alliance Française Brno

O hudební doprovod se postará brněnský umělec Antonín Koutný (skupiny: Teve, Evolet).

Vernisáž se koná za účasti autora.

Vstup zdarma

Výstava potrvá až do 22. 10. 2021.

✱ ✱ ✱

O autorovi...

Akad. malíř Ján Juhaniak (1990) je absolventem Akademie výtvarných umění (Ateliér klasických malířských disciplín prof. Ľudovíta Hološky) v Banské Bytrici na Slovensku (2015). Během studia absolvoval studijní a pracovní stáže v Belgii a ve Francii v rámci programu Erasmus (Brusel, Paříž, La Monnerie-le-Montel).

V letech 2015 a 2018/2019 pobýval ve Francii v rámci rezidenčních pobytů v Cité internationale des Arts (Paříž) a Résidence Palanque (Vence).

Jeho práce byly vystaveny na 15 autorských a více než 20 skupinových výstavách v České republice, na Slovensku a také ve Francii (Paříž, Nice, La Garde, Vence).

Ve své tvorbě se věnuje zejm. kolážím, abstraktní tvorbě, ilustracím, fotografii.

Skládá také hudbu a pracuje jako výtvarný redaktor časopisu Fraktál.

V roce 2021 vydal ve spolupráci se spisovatelkou Viktorií Laurent-Škrabalovou knihu FLUCTUAT NEC MERGITUR. Tato publikace s autorovými černobílými fotografiemi přináší nový pohled na město Paříž. Autor do knihy použil výběr ze svých rozličných pařížských fotografií za poslední roky svého pobytu ve francouzské metropoli. Fotografie neilustrují texty v knize, ale autoři se rozhodli pro opačný postup: texty reagují na fotografie a dodávají jim tak osobité příběhy. Forma textů se mění od několika veršů až po kratší povídky.

Více o knize FLUCTUAT NEC MERGITUR.

Název výstavy odkazuje na latinský nápis na heraldickém znaku města Paříže, který v překladu zní: Zmítá se, ale nepotopí se.

„Autentickosť Juhaniakových skíc a koláží netkvie len v ich bezprostrednej realizácii, ale i v ich prepojení s materiálmi nájdenými priamo na mieste, či už sa jedná o noviny, knihy, reprodukcie alebo odpad. Vytvára tak osobné mikropríbehy, mapujúc jednotlivé miesta skrze prizmu jeho osobitej imaginácie a zároveň zachytáva proces vlastného putovania v cudzej krajine na spôsob vizuálneho cestopisu. Výrazný koncept púte s priam spirituálnym nádychom je spojený s objavovaním nielen ako so súčasťou autorského procesu, ale i vlastným osobným rastom.“

(Jana Babušiaková, kurátorka výstavy Ján Juhaniak, Tour de France, 23. 2. - 24. 3. 2018).

Webové stránky autora: https://janjuhaniak.com/