Festival francouzského filmu

Festival francouzského filmu 2011

Festival francouzského filmu 2011

24. - 30. 11. 2011

Kino Art, Cihlářská 19

www.festivalff.cz

Vstupné: 89 Kč.
Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky.

14. ročník Festivalu francouzského filmu zavítá do brněnského kina ART od 24. do 30. listopadu 2011 a zároveň bude probíhat v dalších sedmi městech České republiky. Festival představí tři filmy v předpremiéře (Le Havre, Milovaní, Nevěstinec) i čtyři filmy ze sekce Výběr české kritiky, které budou soutěžit o Cenu diváků. Nabídne novou sekci prestižní televizní společnosti ARTE a oblíbené Filmové hity i Večer krátkých filmů.

Festival v Brně zahájí film Akiho Kaurismäkiho LE HAVRE, který byl uveden v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes, odkud si odnesl cenu kritiky FIPRESCI. Příběh sympatického čističe bot, který dávno rezignoval na své umělecké literární ambice, se odehrává ve francouzském přístavním městě Le Havre. Hlavní hrdina Marcel Marx žije šťastně ve své čtvrti s milovanou ženou Arlettou, tráví čas ve svém oblíbeném baru, až do okamžiku, kdy mu osud vrhne do cesty třináctiletého afrického mladíka na útěku. Marcel se rozhodne zachovat jako správný muž a chlapce uchránit před policií a následnou deportací. V hlavních rolích se představí André Wilms a Kati Outinen a v roli detektiva Moneta skvělý francouzský herec Jean-Pierre Darroussin. Stylizovaný film je natočen s nadsázkou, nechybí v něm smysl pro ironii a černý humor, tak typický pro celou Kaurismäkiho tvorbu. Kaurismäki se v poetice díla inspiroval slavnými francouzskými díly Marcela Carného či J. P. Melvilla. Film v ČR uvádí 5. ledna 2012 společnost Cinemart.

  • MILOVANÍ, nový film režiséra Christopha Honorého letos zakončil festival v Cannes a bude v popředí Festivalu francouzského filmu, nejen proto, že se částečně odehrává v Praze, ale také proto, že po boku slavných hereček Catherine Deneuve a její dcery Chiary Mastroianni si roli lékaře a stárnoucího otce Jaromila zahrál český režisér Miloš Forman. Film Milovaní koprodukovala česká společnost Negativ v čele s producentem Pavlem Strnadem, ve vedlejších rolích se objevila i řada českých a slovenských herců, například Pavel Liška, Zuzana Kronerová, Zuzana Onufráková nebo Václav Neužil. Film uvede do kin 1. prosince společnost Aerofilms.
  • NEVĚSTINEC, drama z hlavní soutěže festivalu v Cannes, popisuje dopad velkých sociálních změn z přelomu devatenáctého a dvacátého století na proslulé pařížské nevěstince. Francouzský režisér Bertrand Bonello vyšel ze současné sociologické studie o pařížských „domech lásky“. V jedné z hlavních rolí se představí herečka a režisérka Noémie Lvovsky. Film v ČR uvede 1. prosince společnost Artcam.

V Soutěži – Výběru české kritiky se utkají o Cenu diváků filmy zvolené českými filmovými novináři a brněnští budou mít možnost zhlédnout čtyři z nich: novodobé drama o Johance z Arku režiséra Philippa Ramose Johanka v zajetí (vybrala Darina Křivánková, Reflex), animovaný film nominovaný na Evropské filmové ceny Rabínův kocour (vybrala Mirka Spáčilová, MF Dnes), historické drama Svobodní (Les Hommes libres), v němž si hlavní roli zahrál Tahar Rahim (vybral Vojtěch Rynda za časopis Týden) a francouzsko-španělské drama Balada Triste v režii Alexe de la Iglesia (zvolil Šimon Šafránek z časopisu Instinkt). Vedle soutěžních a předpremiérových snímků festival uvede novou sekci Výběr ARTE, složenou z hraných i dokumentárních titulů z produkce prestižní televizní stanice ARTE FRANCE. V Brně nebude chybět velmi oblíbený Večer krátkých filmů, který představí ve dvou blocích jedinečný průřez současnou francouzskou krátkometrážní tvorbou včetně jednoho snímku Bertranda Bonella. Sekce Filmové hity se ohlédne za klasickým filmem Krzysztofa Kieslowkého Dvojí život Veroniky a nabídne koprodukční snímek Larse von Triera Melancholia.


Festival se koná v celkem 14 partnerských kinech: v Kině 35 Francouzského institutu
v Praze, v kinech sítě Europa Cinemas (Praha: Světozor, Lucerna, Brno: Art, České Budějovice: Kotva, Hradec Králové: Centrál, Olomouc: Metropol) a v multikinech CineStar (Praha: Anděl, České Budějovice, Hradec Králové, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň).

Festival pořádají Francouzské velvyslanectví v České republice, Unifrance, Francouzský institut v Praze a Francouzské aliance v České republice. Produkci festivalu zajišťuje společnost Union Film.
Festival vznikl v partnerství Hlavního města Prahy.
Hlavním partnerem festivalu je Komerční banka.
Partnerem festivalu je Peugeot Česká republika.
Festival vznikl za významné podpory: TV5 Monde, Air France, Radisson BLU Alcron Hotel, Institut français, Europa Cinemas a Arte.
Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.
Mediální partneři: Český rozhlas 1 – Radiožurnál, Český rozhlas 3 – Vltava, Radio 1, Lidové noviny, Lidovky.cz, Metro, Týden, Cinema, Dopravní podnik hlavního města Prahy, JCDecaux, Houser a Metropolis.
Oficiální dodavatelé: Easy Talk, Jan Becher Pernod Ricard, Paul, Fishpoint, UPS.
Festivalová znělka vznikla ve spolupráci s FAMU.
Partnery pražské výstavy Plantu kreslí svět jsou Komerční banka a Centrum FotoŠkoda.

Bližší informace se budou postupně objevovat na http://www.festivalff.cz.