Francouzské filmy online: od 10. 7. do 10. 8.

Francouzské filmy online: od 10. 7. do 10. 8.

Online projekce zdarma pokračují v rámci programu « l’IFcinéma à la carte ».

Alliance Française Brno vám ve spolupráci s Kinem 35 (Francouzský institut v Praze) a Institut français (Paříž) přinášejí unikátní výběr snímků, které jsou součástí filmového dědictví. Tyto celovečerní hrané filmy můžete zdarma online zhlédnout od 10. července do 10. srpna .

Součástí nabídky jsou následující snímky:

  • Zazie v metru
  • Mlčení moře
  • Vrah bydlí v čísle 21
  • Cabascabo

Více o filmech...

Zazie v metru
Režie: Louis Malle
Hrají: Catherine Demongeot, Philippe Noiret, Hubert Deschamps, Carla Marlier, Annie Fratellini, Vittorio Caprioli, Jacques Dufilho, Yvonne Clech
89 min., Francie, 1960
Komedie
V původním znění ve francouzštině
Titulky: angličtina, arabština, španělština, francouzština, ruština, turečtina

Synopsis :
Holčička Zazie přijíždí poprvé do Paříže a má jedno přání, tak veliké, jak dokážou být jedině dětská přání, vidět pařížské metro. Jejím průvodcem a ochráncem při jejím pařížském pobytu je strýc Gabriel, který ji seznámí se svými přáteli, k nimž se malá Zazie chová s otevřeností a půvabem sobě vlastním. Takže, hurá do metra! Ale metro je zavřené, protože zaměstnanci stávkují a Zazie musí tedy vzít za vděk taxíkem Charlese, Gabrielova kamaráda. Ráno čeká strýce Gabriela nemilé překvapení: Zazie si vyšla poznat Paříž. A spolu s ní, jejím pohledem, poznávají Paříž a její obyvatele i diváci. Toto velké dobrodružství holčičky Zazie trvá třicet šest hodin a probíhá v překotném tempu a úžasné legraci.
Filmová adaptace slavného románu Raymonda Queneaua je ve filmu tím, čím je tento román v literatuře: je vynalézavá, směšná, plná gagů, s lehkostí i plnou vážností si pohrává s různými formami, zvuky, hudbou a barvami, stejně jako si literární text hraje se slovy, syntaxí a pravopisem.


Mlčení moře
Režie: Jean-Pierre Melville
Hrají: Howard Vernon, Nicole Stéphane, Claude Vernier, Fritz Schmiedel, Jean-Marie Robain
88 min., Francie, 1949
Válečné drama
V původním znění ve francouzštině
Titulky: angličtina, španělština, francouzština, řečtina, thajština

Synopsis :
Vila na francouzském venkově, rok 1941, okupace. Dům starého pána a jeho neteře obsadí německá posádka a ubytuje zde svého poručíka, bývalého hudebního skladatele. Ten každý večer opouští svůj pokoj, aby prohodil pár slov se svými „hostiteli“ a navázal s nimi kontakt. Odpovídají mu zarytým mlčením. Film je adaptací Vercorsovy povídky.


Vrah bydlí v čísle 21
Režie: Henri-Georges Clouzot
Hrají: Pierre Fresnay, Suzy Delair, Jean Tissier, Pierre Larquey, Noël Roquevert, Raymond Bussières, Daniel Gélin, Henri Vilbert, Paul Barge a další
84 min., Francie, 1942
Detektivka
V původním znění ve francouzštině
Titulky: albánština, angličtina, španělština, řečtina, hebrejština, thajština, ukrajinština, portugalština

Synopsis :
Inspektor Wens vyšetřuje čtyři vraždy, které se odehrály v průběhu několika měsíců a nepochybně spolu souvisejí. Jediným záchytným bodem je navštívenka podepsaná „Monsieur Durand“, která byla nalezena na místě každé vraždy. Stopy zavedou inspektora do penziónu s velmi podivným osazenstvem. Jeden z ubytovaných musí být hledaným vrahem…
Jako předloha posloužila Clouzotovi stejnojmenná detektivní novela Stanislase-Andrého Steemana.


Cabascabo
Režie: Oumarou Ganda
Hrají: Oumarou Ganda, Zalika Souley, Dan Baba Ali, Delassus Gérard, Gombokoye Issa, Djingarey Maiga
45 min., Niger, 1969
Komedie
V původním znění ve francouzštině a v jazyce zarma
Titulky: angličtina, španělština, francouzština, portugalština

Synopsis :
Cabascabo je veterán francouzské koloniální armády v Indočíně, který se vrátil do rodného města v Nigeru. Jelikož je bohatý, je stále obklopený společností a oslavován. Je však až moc velkorysý, a tak brzy promrhá své jmění a opustí ho všichni jeho přátelé. Jeden z kultovních filmů amerických filmařů a učitelů filmu. V roce 2019 byl film restaurován ve 2K rozlišení.

JPEG - 639.5 kb