Výstava „Naše Francie - francouzská poezie v českých překladech a ilustracích“

Výstava „Naše Francie - francouzská poezie v českých překladech a ilustracích“

Památník národního písemnictví společně s Francouzským institutem v Praze pořádají u příležitosti 100. výročí založení Československa výstavní projekt „Naše Francie. Francouzská poezie v českých překladech a ilustracích“. Výstava přiblíží nezastupitelnou roli Francie při vzniku samostatné Československé republiky, ale i sílu vztahů mezi oběma kulturami ve 20. století.

Od Villona k Prévertovi se česká literatura inspirovala francouzskou poezií a osvojovala si ji. Největší čeští básníci překládali velikány francouzské literatury: Baudelaira, Rimbauda, Verlaina či Apollinaira. Úzký vztah mezi francouzskou a českou kulturou se od sklonku 19. století projevil v překladech francouzské poezie do češtiny, které dosáhly v průběhu 20. století mnoha vrcholů. Zcela mimořádnou estetickou dimenzi v tom hrála vyspělá česká knižní kultura, zatímco francouzská poezie byla inspirací pro mnohé malíře, grafiky a ilustrátory.

Holan, Hrubín, Nezval či Seifert navazovali na své předchůdce neméně zvučných jmen Vrchlického a Čapka. Díky překladům Otokara Fischera a Pavla Eisnera se Villonovo dílo stalo základem moderní české poezie. Soubor ilustrovaných knih francouzských básníků by tak mohl sloužit takřka jako kompendium historie českého výtvarného umění 20. století, neboť zastoupeni jsou takřka všichni velcí umělci své doby: Bauch, Bouda, Brunner, Čapek, Gross, Hoffmeister, Istler, Jiřincová, John, Kobliha, Komárek, Konůpek, Kotík, Kubín, Lhoták, Muzika, Reynek, Sklenář, Svolinský, Šerých, Šíma, Šimotová, Štyrský, Teige, Tichý, Toyen, Trnka, Zrzavý, Zykmund.

Místo konání: Letohrádek Hvězda, Praha
Datum: 11. 5. - 31. 10. 2018
Kurátoři: Antoine Marès, Tereza Riedlbauchová

Otevírací doba:
po: zavřeno
út-ne: 10-18 hod.

Vstupné:
Plné vstupné 90 Kč
Studenti do 26 let a důchodci 55 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + 1 – 3 děti do 15 let) 180 Kč
Školní skupiny nad 11 osob 55 Kč za osobu
Držitelé ZTP průkazu a děti do 3 let zdarma

Více na: www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz