Belmondo v retrospektivě

U konce s dechem (1960)

Legendární nestárnoucí debut klasika francouzské Nouvelle Vague. Pastiš filmových žánrů v originální filmové koláži-dekonstrukci. Neúnavný rebel a experimentátor Jean-Luc Godard s pomocí svého dvorního kameramana Raoula Coutarda posílá vycházející hvězdu Belmonda na osudnou štafetu v ulicích Paříže. Jednoduchý příběh o krádeži auta, následné vraždě a útěku překvapuje formální vytříbeností a bezprostředním vyprávěním a fragmentárností. Téměř závratné tempo příběhu o přitažlivém rebelovi, okouzlujícím a ležérním vrahu na útěku představuje odvetu mladé filmařské generace úzkoprsé společnosti.

Široko – 14.8.2018 – 20:30
Vstup zdarma, omezená kapacita : rezervace v jiznicechy@alliancefrancaise.cz


Muž z Ria (1964)

Muž z Ria, originálním názvem L’ Homme de Rio, je francouzský dobrodružný film z roku 1964 režiséra Philippa de Brocy, ve kterém hlavní roli zahrál Jean-Paul Belmondo. Děj snímku se točí okolo únosu mladé dívky (Françoise Dorléac), dcery významného archeologa, která vlastní jednu ze 3 sošek, nutných k nalezení bájného pokladu dávno zaniklé amazonské civilizace Maltéků. Dívka je unesena z Paříže do brazilského Ria de Janeira, odtud pak do hlavního města Brazílie (v době natáčení zbrusu nově vystavěného) Brasília, dále pak do nitra amazonských pralesů. Dívku se snaží ze zajetí vysvobodit její horkokrevný snoubenec, voják francouzské armády na dovolené, Adrien Dufourquet (Jean-Paul Belmondo).

Široko – 16.8.2018 – 20:30
Vstup zdarma, omezená kapacita : rezervace v jiznicechy@alliancefrancaise.cz


Práskač (1962)

Režie / Scénář: Jean-Pierre Melville
Hrají: Jean-Paul Belmondo, Serge Reggiani, Michel Piccoli

Maurice je protřelý kriminálník. Po propuštění z vězení nelení, spáchá vraždu, uloupí klenoty a poté se setkává s přítelem Silienem, kterého podezírá z udavačství.
Melvillův snímek je především dalším výletem do prostředí francouzské galerky. Po obrazové stránce se v Práskači setkává Melvillova láska k noiru a americkým gangsterkám s experimentální hravostí francouzské nové vlny - hra s černobílým obrazem, stíny, světlem a silnou stylizací.

Široko – 22.8.2018 – 20:30
Vstup zdarma, omezená kapacita : rezervace v jiznicechy@alliancefrancaise.cz


Bláznivý Petříček (1965)

Příklon k existencialismu, pocitová platforma 60. let, hledání východisek - to jsou zdroje, z kterých vyvěrá příběh Ferdinanda, který přišel o práci a v bezútěšné situaci s pocitem zbytečnosti nachází útěchu ve vztahu k Marianne. Tento motiv je zakomponovaný do gangsterského podhoubí. Ferdinand se celou dobu domnívá, že Marianne je sestrou gangstera; rozčarování z poznání, že je jeho milenkou, zaplatí oba životem. Godardova svoboda vyjadřování vytváří osobitý styl díla, v kterém se slučuje subjektivizující proud s cinema-vérité a ústí do podoby pestré koláže. Svérázný, nekonvenční Belmondo využívá prostor na improvizaci, jeho projev osciluje mezi něžnými, humornými a vážnými polohami. Film je variací na známá godardovské témata: lásku, která přináší smrt, hledání svobody, problém jazyka a komunikace, romantickou představu o možnosti návratu k přírodě a deziluzi ze zklamání. O lhostejnosti, pocitu marnosti a cynismu moderní doby.

Alliance Française, nám. Přemysla Otakara II. 21 – 29.8.2018 – 19:30
Vstup zdarma