Festival francouzského filmu

Festival francouzského filmu se tradičně koná koncem listopadu. V Českých Budějovicích se na francouzské filmy můžete vydat do kina Kotva od 18. do 24. listopadu. Festival bude zahájen projekcí snímku Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo.

Festival francouzského filmu

25. ročník Festivalu francouzského filmu uvede čtrnáct předpremiérových titulů, jimž vévodí několik snímků uvedených v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes. Režisérka a herečka Valeria Bruni-Tedeschi ve svém filmu Navždy mladí zachycuje bouřlivá osmdesátá léta ve slavné herecké škole Patrice Chéreaua Les Amandiers v Nanterre. V jedné z hlavních rolí tohoto dramatu se představí Louis Garrel, jenž ztvárnil významnou osobnost francouzského filmu a divadla Patrice Chéreaua. Dalším předpremiérovým snímkem, který byl uveden v hlavní soutěži canneského festivalu, je drama Arnauda Desplechina o sourozenecké nenávisti Bratr a sestra s Marion Cotillard a Melvilem Poupaudem v hlavních rolích. Na programu je rovněž nový snímek Louise Garrela Nevinný. V této krimi komedii uvedené letos v Cannes mimo soutěž si hlavní role zahráli Roschdy Zem, Anouk Grinberg, Noémie Merlant a Louis Garrel. Mezi předpremiérami zazáří také animovaný snímek Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo, který získal hlavní cenu na letošním festivalu animovaného filmu v Annecy. Pozoruhodně a originálně zpracovaný příběh vzniku postavy malého Mikuláše líčící zároveň osudy jeho tvůrců, Jean-Jacquese Sempého a René Goscinnyho, je vtipnou hříčkou i dokumentem jedné epochy a potěší milovníky poetiky francouzského kreslíře Sempého. Další výraznou předpremiérou bude belgicko-francouzský koprodukční snímek Blízko režiséra Lukase Dhonta, který získal Grand Prix letošního festivalu v Cannes. Předpremiérová sekce dále přinese výjimečný přírodopisný dokument Srdce dubu režisérů Laurenta Charbonniera a Michela Seydouxe, obnovenou premiéru klasika francouzské kinematografie Jacquese Rivetta Célina a Julie si vyjely na lodi či remake slavného filmu s Pierrem Richardem Hračka v novém zpracování s Danielem Auteuilem a Jamelem Debbouzem v hlavních rolích.

Na programu festivalu je také zvláštní uvedené filmu Amélie z Montmartru, od jehož premiéry uběhlo dvacet let. Film získal řadu prestižních ocenění, viděly ho miliony diváků po celém světě a stal se nadlouho symbolem francouzského filmu. Na festivalu bude uveden za symbolické vstupné 100,- Kč.

Festival v Českých Budějovicích bude zakončen projekcí snímku režisérů Érica Toledana a Oliviera Nakache Samba v hlavních rolích s Omarem Sy a Charlotte Gainsbourg.

Program
Program