2022 : Kulatý stůl „Budoucnost Evropy?“

Den Evropy, který se slaví vždy 9. května, je jedním ze symbolů Evropské unie. U příležitosti výročí Schumanovy deklarace, která je považována za "rodný list" Evropské unie, se konají akce a oslavy. Alliance française pořádá 11. května konferenci o budoucnosti Evropy.

2022 : Kulatý stůl „Budoucnost Evropy?“

Všichni odborníci se shodují, že válka vyvolaná Ruskem na Ukrajině hluboce naruší evropskou geopolitiku.

Tento konflikt ukázal sílu Evropské unie, která byla schopna rychle a jednomyslně uplatňovat rozhodnutí. Rovněž vynesla na světlo energetickou závislost Evropy na Rusku a nutí tak Evropskou unii připravit se na transformaci v oblasti energetiky. Jak ale v současné katastrofické klimatické situaci zajistit, aby byl tento přechod udržitelný a ekologický a zároveň zajistit volný pohyb zboží a osob v EU?

U příležitosti francouzského předsednictví v Radě EU a nadcházejícícho předsednictví ČR bychom chtěli podnítit diskuzi o tom, jak by mohla vypadat budoucnost Evropy. Jak se bude Evropská unie vyvíjet v tomto napjatém geopolitickém kontextu, když v tak krátké době přijme velké množství uprchlíků a jak bude zajištěn udržitelný a ekologický energetický přechod?

Partneři: Filozofická fakulta - Jihočeská univerzita, Eurocentrum České Budějovice a Europe Direct České Budějovice.

Diskutující

Zuzana Fišerová, Ministerstvo spravedlnosti, Sekce mezinárodní a evropské spolupráce, Mezinárodní odbor civilní
Jana Hybášková, Ministerstvo zahraničních věcí, europoslankyně 2004-2009, velvyslankyně ČR v Kuvajtu a Kataru, velvyslankyně EU v Iráku a Namibii
Jaroslav Hubata-Vacek, Ředitel ZŠ a MŠ Černovice a Farmář v Ekofarmě Myslov
Jan Poruba, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Sekce Evropské unie a zahraničního obchodu, Odbor evropských záležitostí a vnitřního trhu,
Modération : Ivo Petru

Kde: Filozofická fakulta Jihočeské univerzity, Branišovská 31a
Kdy: středa 11. května 2022 v 15:00