Vernisáž: zahájení výstavy “La France de Jindřich Štreit”

Vernisáž: zahájení výstavy “La France de Jindřich Štreit”

Festival Bonjour Budějovice začíná! Dovolujeme si vás pozvat na vernisáž výstavy „La France de Jindřich Štreit“ (Francie Jindřicha Štreita). Přijďte si prohlédnout fotografickou výstavu o francouzských vesnicích, s citem a jemností, ve společnosti známého umělce Jindřicha Štreita.

Jindřich Štreit se narodil v roce 1946 ve Vsetíně na Valašsku, vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor výtvarná výchova. Kromě pedagogické a fotografické činnosti se věnoval i veřejné službě. Od roku 1974 vede galerii na Sovinci, od roku 1997 galerii v Bruntále. Od roku 1981 úzce spolupracuje s progresivními umělci v Praze, Brně, Bratislavě a dalších kulturních centrech v České republice i v zahraničí.

První podnět k fotografování mu dal jeho otec, který se věnoval zobrazování života na vesnici. V roce 1982 se jako jediný fotograf zúčastnil nepovolené výstavy v Praze, kde jeho snímky vzbudily pozornost tajné policie. Byl vzat do vazby a odsouzen k deseti měsícům vězení.

Po rehabilitaci v roce 1989 se stal fotografem na volné noze a zároveň pokračoval ve výuce. Za svůj život Jindřich Štreit představil 1570 samostatných výstav a zúčastnil se mnoha výstav skupinových. Vydal 98 knih a 103 katalogů a je zastoupen ve významných sbírkách (newyorská MOMA, Národní galerie ve Washingtonu, Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, Muzeum umění Olomouc, Moravská galerie v Brně a mnoho dalších). Bylo jí věnováno několik filmů a v roce 2019 natočila Štěpánka Bieleszová s Kamilem Zajíčkem oceňovaný film Jindra ze Sovince.

  • Kdy? Ve středu 12. června 2024 od 17 hodin.
  • Kde? Galerie umění na radnici – Náměstí Přemysla Otakara II. 1, ČB
  • Kolik? Zdarma, zajištěn bufet

Festival se koná za podpory Francouzského velvyslanectví v České republice, města České Budějovice, Jihočeského kraje a města Lorient. Ve spolupráci s rádiem Netro Life, Aktivem Klub, Jihočeskou vědeckou knihovnou v Českých Budějovicích, Fakultou románských jazyků Jihočeské univerzity, Farkatkou, Letním kinem Háječek, Josefem Kordou, Biografem Kotva a LS kurzy.

Podobné články

Káva po francouzsku

Připojte se k nám! Setkejte se s námi a sdílejte přátelské chvíle s dalšími frankofonními lidmi z regionu!

Zobrazit

Odpoledne s pétanque

V rámci festivalu Bonjour Budějovice si vás Aktiv Klub a Alliance Française dovolují pozvat na odpoledne pétanque!

Zobrazit