Francouzský podzim v Ostravě

Francouzský podzim v Ostravě 2022

Zahajovací večer festivalu

v tónech světových klasiků klavírní tvorby, ale i písní a klavírního cyklu Leoše Janáčka

19. 10. | 19:00 | Janáčkova konzervatoř v Ostravě | 250,-kč
Mimořádný talent mezi mladými klavírními interprety! Desetiletá Magdaléna Kovářová pod uměleckým vedením Mgr. Libuše Vondráčkové, jejíž syn je jedním z nejlepších klavíristů na světě, představí skladby světových klasiků (Scarlatti, Mozart, Ibert, Chopin, Debussy), které mají běžně na repertoáru dospělí klavírní sólisté.
Ivo Hrachovec, někdejší student ostravské konzervatoře, dnes sólista Národního divadla v Praze, vystoupí v roli Mefista z Gounodovy opery Faust, ale také s výběrem z písní Leoše Janáčka, na klavír ho doprovodí Johanna Haniková, která se sama představí s Janáčkovým klavírním cyklem Po zarostlém chodníčku.


Menu Restaurace 49


Od 20. do 23. 10. | Restaurace 49 | 1.090, -kč
Ochutnejte delikatesy francouzské kuchyně!
Menu:
1. vichy polévka
2. žabí stehýnka na provensálský způsob
3. šnek připravovaný na másle a víně
4. eklérka s jahodou a mátovou šlehačkou

Nápoje :
1. kir royal podáváný s polévkou a žabí stehýnka
2. bílé víno

Nutná rezervace na tel. č. 725 812 238


Ateliér francouzské kuchyně


22. 10. | 15:00 | Babylon café | 900,-kč
Chef Nomade François Bouillet nabízí svůj talent, aby vám odhalil taje francouzské gastronomie.
Menu :
-Předkrm: Vejce "meurette"
-Hlavní jídlo: Baskické kuře s bulgurem a zeleninovým salátem
K jídlu se podává červené víno.
Dobrou chut!

Nutná rezervace v Alliance Française Ostrava


Současná subsaharská literatura: Nejzasutější vzpomínka na lidi


24. 10. | 17:00 | Studovna J. Rupnika, Knihovna OU | vstup zdarma
Na tomto večeru se seznámíte s jedním z nejslibnějších současných frankofonních autorů, Mohamedem Mbougarem Sarrem. Jeho román Nejzasutější vzpomínka na lidi (2021) je prvním románem z „černé” Afriky, který získal nejprestižnější francouzské literární ocenění, Goncourtovu cenu. Uslyšíte úryvky z románu v češtině a francouzštině (některé z textů do češtiny přeložili studenti překladu z Katedry romanistiky Filozofické fakulty OU), následovat bude debata s překladateli a literárními publicisty o francouzsky psané literatuře „černé“ Afriky u nás. Našimi hosty budou překladatelka románu Anežka Charvátová (překlad vyjde v nakladatelství Argo), překladatelka, literární publicistka a šéfredaktorka webového magazínu iliteratura.cz Jovanka Šotolová a překladatel a spoluzakladatel nakladatelství Fra Erik Lukavský.


Jacques Rupnik: nejvýznamnější aspekty kulturně politické situace v současné Evropě

31. 10. | 17:00 | Studovna J. Rupnika Knihovna | vstup zdarma
Renomovaný francouzský politolog a historik specializující se na střední a východní Evropu zhodnotí aktuální situaci našeho kontinentu.

Rezervace v Alliance Française


Degustace belgických piv


1. 11. | 18:00 | Lapeco
Proost! Santé ! Na zdraví! Poznejte kouzlo belgických pivních speciálů! Majitel café&resto La Petite Conversation David Girten vás provede degustací tamních piv. Dozvíte se víc o jejich původu i současné výrobě a naučíte se, jak od sebe jednotlivé druhy rozlišovat. Navíc se skvěle najíte a možná pochytíte i pár vlámských frází.
Vyberte si jednu ze dvou nabízených možností a rezervujte si v Lapecu místo:
Degustace pěti belgických piv s ochutnávkou belgických a francouzských sýrů 399,- / osoba
Degustace pěti belgických piv s ochutnávkou belgických a francouzských sýrů a tradičního pokrmu carbonnade flamande s hranolky 599,- / osoba

Kontakt pro rezervaci:
tel. číslo: +420 602 390 948.
e-mail: bonjour@lapeco.cz
nebo přes sociální sítě


Noc francouzských filmů

8. 11. | 180,-Kč/3 filmy | Minikino

17:00. Raoul Taburin
komedie, FR, 2018, 90 min
režie: Pierre Godeau
Jestli se někdo vyzná v kolech, pak je to Raoul Taburin (Benoît Poelvoorde). Je nejzručnějším cyklomechanikem v širokém okolí, který dokonale rozumí duším svých zákazníků i těm na jejich bicyklech. Celý život ho ale trápí překvapivé tajemství, které neprozradil ani své milující ženě. Neumí jezdit na kole! Když poklidný život v prosluněném městečku na jihu Francie naruší rozšafný pařížský fotograf, začíná hrozit, že Raoulovo tajemství bude odhaleno… Milá komedie podle stejnojmenné knihy geniálního ilustrátora, humoristy a autora Mikulášových patálií Jeana-Jacquese Sempého vypráví půvabný příběh o přátelství, lásce, důvěře i strachu z vlastní slabosti. upoutávka

19:00. Oslněni
drama, FR, 2019, 89 min
režie: Sarah Suco
Dvanáctiletá Camille miluje cirkus a je nejstarším dítětem velké rodiny. Jednoho dne se její rodiče rozhodnou vstoupit do náboženské komunity, která stojí na hodnotách jako solidarita a sdílení. Pro Camille je těžké nový způsob života přijmout, protože vrhá stín pochybností na její vlastní touhy a trápení. Její rodiče však zcela pohltí. Indoktrinace v komunitě se postupně stává sektářskou. A tak je na mladé Camille, aby obhájila nejen svou svobodu, ale zachránila i své bratry a sestry. (Zlín Film Festival) upoutávka

21:00. Neuvěřitelné, ale pravdivé
komedie, FR/ BEL, 2022, 74 min
režie: Quentin Dupieux
Alain a Marie se přestěhovali do vysněného domu na předměstí. Realitní makléř je ale varoval: to, co je ve sklepě, jim může navždy změnit život. Quentin Dupieux, jeden z nejexcentričtějších filmových tvůrců, má zdánlivě nevyčerpatelný zdroj bizarních nápadů, na nichž staví s komickou brilantností sobě vlastní. upoutávka

Nákup vstupenek na místě nebo na webu Minikino Ostrava


Působivé písně Gabriela Faurého a Clauda Debussyho v hudební sál knihovny města Ostravy


9. 11. | 18:00 | 100,-Kč HUDEBNÍ SÁL KNIHOVNY MĚSTA OSTRAVY
V podání sólistky Slezského divadla v Opavě Katariny Jorda Kramolišové, nositelky ceny Thálie, za citlivého klavírního doprovodu Libuše Vondráčkové, zazní podmanivé písně v duchu francouzského romantismu. Pořadem poutavě provází Evžen Trupar, emeritní sólista Slezského divadla v Opavě.
Vstupenky v Alliance Francaise


Francouzský šanson


16. 11. | 18:30 | LAPECO
Lapeco vás zve na příjemný večer s francouzským šansonem mezi interprety nápříklad Céline Bossu!

Kontakt pro rezervaci:
tel. číslo: +420 602 390 948.
e-mail: bonjour@lapeco.cz
nebo přes sociální sítě


Ukončení festivalu - koncert „Les Gars D'en Bas“


18. 11. | 19:00 | 150,-Kč | Klub Parnik
Skvělé zakončení našeho festivalu!
Les Gars d’en Bas je akustická hudební skupina hrající především své vlastní kompozice inspirované francouzským šansonem, gypsy swingem, jazzem a klezmerem.
Vstupenky v Alliance Francaise