Dny frankofonie 2023

Program - Dny frankofonie 2023

Program - Dny frankofonie 2023

Rendez-vous français

1. března 2023 - 18:00

📍 Na břehu Rhôny

Zveme vás na tradiční Rendez-vous français, které se koná ve středu 1. března od 18:00 ve vinném baru Na břehu Rhôny v Plzni s Katkou 🙂.
Potkáme se v příjemném prostředí, pochutnáme si na místních skvělých vínech a třeba i sýrech a u toho si francouzsky popovídáme.
Těšíme se na Vás !🍷

Chvilka s pohádkou

14. března 2023 - 16:30

📍 Alliance Française de Plzeň

Srdečně vás zveme na již tradiční akci « Chvilka s pohádkou », která je určena pro malé i velké diváky.
Příběhy jsou čtené dvojjazyčně ve francouzštině a češtině. 📚
Vyprávějí a hrají je lektorky a členky Francouzské aliance v Plzni. Během představení zpíváme tradiční francouzské písničky pro děti a máme spoustu prostoru i pro tanec. 🎶💃
Každé druhé úterý v měsíci se na vás těšíme (pokud tomu není jinak, sledujte FB AF Plzeň) !
Vstupné dobrovolné.

Francouzský diktát

16. března 2023 - 18:00 (pro veřejnost, úroveň B1)

📍 online

Po velkém úspěchu se letos v rámci Dnů Frankofonie 2023 vracíme s francouzskými diktáty, které proběhnou i na dalších Francouzských aliancích po celé ČR a na Francouzském institutu v Praze.

Na odkazu níže se můžete přihlásit na online diktát, který vám přečteme ve francouzštině. Vy ho napíšete, odešlete ke kontrole a v ideálním případě postoupíte do finálního kola, ve kterém se bude hrát o ceny. Finálové kolo proběhne 28. března od 18:00.

Registrace musí být dokončena do neděle 12. března 2023.

Pokud se chcete diktátu zúčastnit, vyplňte následující formulář.

Po vyplnění obdržíte odkaz na Zoom schůzku, na které diktát proběhne.

Francouzský diktát

21. března 2023 - 11:00 (mírně pokročilí, úroveň A2)

📍 online

Po velkém úspěchu se letos v rámci Dnů Frankofonie 2023 vracíme s francouzskými diktáty, které proběhnou i na dalších Francouzských aliancích po celé ČR a na Francouzském institutu v Praze.

Na odkazu níže se můžete přihlásit na online diktát, který vám přečteme ve francouzštině. Vy ho napíšete, odešlete ke kontrole a v ideálním případě postoupíte do finálního kola, ve kterém se bude hrát o ceny. Finálové kolo proběhne 28. března od 16:00.

Registrace musí být dokončena do pátku 17. března 2023.

Pokud se chcete diktátu zúčastnit, vyplňte následující formulář.

Po vyplnění obdržíte odkaz na Zoom schůzku, na které diktát proběhne.

Raconte moi la francophonie

22. března 2023 - 16:00

📍 online

V rámci « Dnů Frankofonie » se spojil Francouzský institut v Praze s Aliancemi po celé ČR, které vám budou každou březnovou středu číst povídku ve francouzštině. Povídky budou různé, ta naše, kterou přečte naše francouzská dobrovolnice 22. 3. od 16:00, bude z Alžírska.

Pro přihlášení na akci vyplňte tento formulář.

Po přihlášení obdržíte odkaz na online schůzku.

Degustace vín

22. března 2023 - 19:00

📍 Alliance Française de Plzeň

Zveme vás na francouzsko-českou degustaci, na kterou si Zbyněk Kašpar, Vladislav Štrbáň a Sylvain Prudhomme chystají porovnání stejných odrůd z Moravy a z Francie.
Součástí ochutnávky osmi vín bude i ochutnávka francouzských sýrů a uzenin.
Akce proběhne v našich prostorech na nám. Republiky 12 v Plzni.

Rezervace předem nutná na e-mailu : kaspar.zbynek@seznam.cz
Cena : 650 Kč

Francouzský diktát : finále

28. března 2023 - 11:00 (mírně pokročilí, úroveň A2) - 18:00 (veřejnost, úroveň B1)

📍 online

Čtenářský klub o knize « Země těch druhých »

29. března 2023 - 19:00

📍 online

Na konec března jsme si pro vás s Alžbětou Janečkovou přichystali čtenářský online klub na knihu „Země těch druhých“, kterou napsala úspěšná autorka Leïla Slimani.

Pro přihlášení vyplňte následující formulář.

Po vyplnění obdržíte odkaz na Zoom schůzku, na které čtenářský klub proběhne.

O knize :
Francouzská spisovatelka, novinářka a intelektuálka, Leïla Slimani, opustila svůj chladný styl a bolestná společenská témata, aby napsala příběh své francouzsko-marocké rodiny :
On, maghrebský voják, si na konci 2. světové války odveze z Alsaska francouzskou nevěstu do nehostinné polopouště severní Afriky.
Země těch druhých, kniha inspirovaná setkáním autorčiných prarodičů, je působivá freska frankofonních dějin druhé poloviny 20. století a je první knihou zamýšlené trilogie držitelky Goncourtovy ceny a jedné z nejprodávanějších spisovatelek současnosti.

O setkání :
Setkání může probíhat ve francouzštině nebo v češtině. Není povinné mít knihu přečtenou, ale je výhodou být obeznámen s příběhem nebo jinými knihami autorky. Proč ? Protože setkání je o dojmech a výměně názorů. Jste připraveni sdílet své dojmy ? Doufám, že ano !

O lektorce :
Alžběta Janečková je lektorka, překladatelka a autorka povídek. Pořádá online čtenářské kluby pro začínající autory v rámci projektu Kurzy z obýváku, a tematické kluby o francouzské literatuře pro SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků). Vystudovala angličtinu a francouzštinu a v současné době žije ve Španělsku.