Francouzská aliance byla vytvořena v roce 1883 v Paříži s ambiciózním cílem šířit francouzský jazyk a francouzskou kulturu v zahraničí.
Se svými 850 pobočkami v celkem 137 zemích všech kontinentů je Francouzská aliance největší kulturní sítí ve světovém měřítku. Ve svých kurzech francouzštiny přijme každoročně více než 460 000 studentů a jejích kulturních akcí se každý rok zúčastní více než 6 milionů návštěvníků.
Sdružení zřizovaná podle místního práva
Síla a originalita sítě Francouzských aliancí spočívá v jedinečnosti jejich statutu. Jedná se totiž o neziskové organizace zřizované podle místního práva, které vznikají především z iniciativy místních frankofilních nebo frankofonních obyvatel. V čele jejich představenstev zasedají osobnosti české občanské společnosti : ředitelé podniků, universitní profesoři, představitelé společenského života apod.
Francouzská aliance tak výrazně proniká do života občanské společnosti zemí, kde má své pobočky.
Jakožto nástroj kulturní a jazykové různorodosti má tři hlavní poslání:
Všechny pobočky sdílí společné hodnoty:
Nadace francouzských aliancí
Všechny Francouzské aliance, bez ohledu na to, ve které zemi sídlí, spadají pod Nadaci francouzských aliancí, která byla založena v roce 2007 a sídlí v Paříži.
Nadace francouzských aliancí přebrala historickou roli Francouzské aliance v Paříži a zajišťuje koordinaci této celosvětové sítě. Spolupracuje s ministerstvem evropských a zahraničních věcí v rámci každoročně obnovované dohody a po boku francouzských kulturních institutů v zahraničí se aktivně účastní francouzské vládní politiky jazykové a kulturní spolupráce.
Nadace schvaluje projekty na zřízení nových poboček, kterým poté, co schválí jejich stanovy, udělí označení „Francouzská aliance“ („Alliance française“). Každá pobočka je poté v souladu s místním právem zaregistrována jako sdružení v hostitelské zemi.