Rok ve Francii – Příběh Zory – Školní rok 2023-2024

Rok ve Francii – Příběh Zory – Školní rok 2023-2024

Přečtěte si příběh české studentky Zory, která v roce 2023-2024 vycestovala na studijní pobyt do Francie díky programu „Rok ve Francii“.

16. ledna 2024 – V polovině pobytu

Jmenuji se Zora, a měla jsem to štěstí být vybrána do programu Un An en France, pořádaného Francouzským Institututem v Praze, přes Francouzskou Alianci v Plzni. Momentálně jsem na ročním pobytu na gymnáziu ve Francii. Ráda bych Vám trochu přiblížila, jak to tu chodí.

Jsem v posledním ročníku (Terminale) na Lycée Saint-Bénigne v Dijonu. Jako speciální předměty jsem si vybrala AMC (Angličtina v současném světě ) a HGGSP (Historie,geografie, geopolitika a politické vědy). Tyto předměty mi tím pádem zabírají většinu rozvrhu a moc mě baví.

Přes týden bydlím na internátu přímo v budově školy, kde sdílím s mojí skvělou spolubydlící pokoj s koupelnou. Internát je relativně přísný, každý den máme po vyučování ještě dvě povinné vyučovací hodiny, při kterých je nutné mít otevřené dveře do chodby pro případné kontroly. Jinak tam máme ale přístup celý den, což se hodí, když mi odpadne hodina, nebo jsem si zapomněla v pokoji sešit. Jídlo je většinu času skvělé, pokaždé máme více možností předkrmů,hlavních jídel i dezertů, ale tím že jsem vegetarián, někdy bohužel nemám moc na výběr.

Víkend a středeční odpoledne trávím u své úžasné hostitelské rodinky. Často společně chodíme do města, hrajeme společenské hry, nebo koukáme na náš oblíbený seriál nebo si jen povídáme. Moje hostitelská rodinka je jedna z nejlepších věcí na tomto pobytu. Vždy mi se vším rádi pomůžou, ať už s Francouzštinou nebo s jakýmkoliv jiným problémem.

Tím, že jsem už v polovině pobytu, můžu se ohlédnout zpátky na mé začátky tady. Nebudu říkat, že to nebylo trochu náročné, ale rozhodně stálo za to to vydržet. Naučila jsem se spoustu věcí, být samostatná, našla si nové kamarády, rozmluvila se francouzsky.

26. června 2024 – Rekapitulace

Tento program mi umožnil splnit si můj sen- studovat celý rok na gymnáziu Saint-Bénigne v Dijonu ve Francii. Ze začátku to pro mě byl docela šok. Byla jsem sama ve Francii, měla komunikovat v jazyce, který jsem se před tím učila jen dva roky. Rychle jsem se ale zaintegrovala a našla si kamarády, kteří mi se vším pomohli. Jsem moc vděčná za tuto příležitost, tento rok mi dal strašně moc. Naučila jsem se být samostatná, umět se spolehnout pouze sama na sebe a spoustu dalšího. Zažila jsem naprosto odlišný způsob školní výuky, který byl zajímavý a moc mě bavil (místo klasických známek body, procenta a slovní hodnocení, spousta prezentací v průběhu školního roku na různá témata, mimoškolních aktivit- simulace rady evropského parlamentu, exkurze do Paříže, nabízených sportovních aktivit). Jakožto student poslední ročníku jsem si mohla vybrat dva speciální předměty (angličtina v současném světě a geopolitika), které následně tvořily velikou část mého rozvrhu. A hlavně jsem si o dost zlepšila francouzštinu a pořádně poznala svoji oblíbenou zemi a kulturu.

Jsem moc vděčná AF Plzeň, která mi umožnila zažít Un an en France na vlastní kůži. Program Un An en France bych určitě doporučila všem, kdo se nebojí vystoupit ze své komfortní zóny, poznávat nové věci a chtějí posunout svou francouzštinu na jinou úroveň.

Podobné články

Napoleonské slavnosti

Již potřetí se v Křimicích můžete na chvilku vrátit do doby Napoleona, projít si historické vojenské ležení, zahrát si dobové hry, shlédnout soutěže vojáků a jezdců a nejen před bitevní ukázkou se občerstvit u stánků s jídlem, kávou a vínem.

Zobrazit

Mezinárodní festival DIVADLO

Přípravte se na událost sezóny! Nejstarší a nejprestižnější francouzský divadelní soubor, Comédie-Française, zavítá na Mezinárodní festival Divadlo v Plzni s úchvatnou inscenací Hekuba, ne Hekuba.

Zobrazit